Lütfen Bekleyin...
BAĞIŞÇI HAKLARI BEYANNAMESİ NE DİYOR?

“Bağışçılık gönüllü bir davranıştır. Vermek ve paylaşmak yaşam kalitemizi artırır. STK’ların ve projelerinin halkın güvenini ve saygısını kazanmasına, bağışçıların ve potansiyel bağışçıların güvenli ve akıllı bağış yapmasına önem veriyoruz. Bağışçı haklarını savunuyor ve buna uygun olarak faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz”


1. STK’nın misyonu, vizyonu, bağışın nasıl kullanılacağı ve bağışı amaçları doğrultusunda verimli olarak kullanma kapasitesi ve niyeti hakkında bilgilenme,
2. Yönetim kurulu ve yöneticiler hakkında bilgi edinme ve yöneticilerin ihtiyatlı ve basiretli bir şekilde görevlerini yerine getirmesini bekleme,
3. Güncel finansal bilgilere ulaşma,
4. Verilen bağışın amacına uygun kullanılacağı konusunda garanti isteme,
5. Uygun bir teşekkür edilmesi,
6. Kanunlara uygun şekilde bağışlarının gizliliğini talep etme,
7. Kurumu temsil eden bütün çalışanların kendisi ile kurduğu bütün ilişkilerin profesyonel düzeyde olmasını talep etme,
8. Bağışı isteyenin gönüllü mü, çalışan mı yoksa kurum dışından birisi mi olduğunu bilme,
9. Eğer başkası ile paylaşılacaksa iletişim bilgilerinin listelerden silinmesini isteme,
10. Bağış yaparken soru sorma, zamanında, doğru ve açık şekilde cevapları alma hakkı vardır.

Açık Açık Derneği olarak, biz de Açık Açık Platformunu kullanan bütün dernek ve vakıflar gibi bağışçılığın gönüllü bir davranış olduğuna, vermenin ve paylaşmanın yaşam kalitemizi arttırdığına inanıyoruz. STK’ların ve projelerinin halkın güvenini ve saygısını kazanmasına, bağışçıların ve potansiyel bağışçıların güvenli ve akıllı bağış yapmasına önem verdiğimiz için bağışçı haklarının arkasında duruyoruz ve destekliyoruz. Bütün bağışçıların yukarıda yazılı haklara sahip olduğunu kabul ediyoruz.

Açık Açık’ta yer alan bütün Sivil Toplum Kuruluşları (STK) bağışçı haklarını kabul etmişlerdir. Bağış yapmayı düşündüğünüz her Sivil Toplum Kuruluşu’nun bu hakları kabul etmesini ve buna uygun davranmasını istemek hakkınızdır.